logo
+90 242 844 2939
+90 534 506 1939
Blog Muğla Bölgesi

Muğla Bölgesi

     Muğla bölgesi ve tarihi kısa bir yazıda anlatılamayacak kadar geniş ve detaylı bir konu. Türkiye’nin en özel ve güzel kıyı kesimine sahip olan Muğla, yine ülkemizin en önemli turizm bölgesi olarak bilinir. Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça gibi Dünyaca ünlü ilçeleri ile tanınan Muğla bölgesi ve tarihi hakkında kısa bir bilgi vermeye çalışacağız. Muğla adına ilişkin “Mobella, Mobolia, Moğola” gibi antik isimlerden bahsedilse de tarihi belgeler ilin adının Selçuklu Sultanı Kılıçarslan’ın komutanı Muğlu Bey’den geldiğini ortaya koymaktadır. Bölgeyi fetheden Muğlu Bey’in adı zamanla Muğla halini almıştır.
muğla
     Şehrin tarihinin M.Ö. 3000’li yıllara kadar uzandığı bilinmektedir. İlk çağlarda Karyalıların yerleştiği bölge, daha sonra Hitit Devleti topraklarına katılmıştır. Ancak tarih boyunca bölgeye Karya denilmiş, kuzeyde Lidya, güneyde Likya, doğusunda ise Frigya uygarlığı kurulmuştur.
     Uzun bir süre Bizans İmparatorluğu yönetiminde kalan Muğla, Türklerin Anadolu’ya göçlerinin başladığı 11. yüzyıldan sonra Türk nüfusun yerleşim yeri haline gelmiştir. Moğol istilasından kaçan Türkmenlerin yerleştiği Muğla yöresinde o tarihten beri ağırlıklı olarak Türkler yaşamaktadır. Selçuklu Devleti’nin yıkılmasından sonra bir dönem Menteşe Beyliği’ne ev sahipliği yapan bölge, 1391 yılında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Muğla il merkezi ve tüm ilçeleri, 850 yıldır konar-göçer Türkmenlerin yurdu olmuştur. Büyük kısmı Menteşe Beyliği ve Osmanlı zamanında yerleşik hayata geçmişse de, bölgede hala göçebe Türkmenlere rastlanmaktadır.
     Akdeniz ve Ege’nin birleşme noktasında bulunan Muğla, gerek tarihi gerekse doğal güzellikleri ile Dünya’nın sayılı turizm bölgelerinden biridir. Sık çam ormanları, yaylaları, narenciye bahçeleri, akarsuları, denizi, sahilleri ve sayısız saklı cennetleri ile Muğla ülkemizin turizm başkentidir. İl merkezi denizden uzak ve yüksekte yer almaktadır. Ancak il merkezinde de çok sayıda tarihi esere rastlamak mümkündür.
     Muğla bölgesi ve tarihi kadar Muğla ile Marmaris arasında yer alan Gökova Körfezi ve Akyaka’da bahse değer bir doğa harikası. Geleneksel mimaride inşa edilen evleri, altın rengi kumları ve Gökova Körfezi’nin billur suları ile Azmak Çayı da en az Marmaris, Bodrum ve Fethiye kadar eşsiz bir coğrafya. Fethiye kiralık villa çeşitlerimizi incelemek için bölgeler kısmından Fethiye'yi seçerek çeşitlerimize bakabilirsiniz.