logo
+90 242 844 2939
+90 534 506 1939
Blog Fethiye Kayaköy

Fethiye Kayaköy

   Kayaköy tarihi hakkında size kısa bir bilgi vermek istiyoruz. Gerçi Kayaköy tarihi konusunda burada yazacaklarımız kesinlikle yeterli olmayacaktır. Bölge hakkında daha detaylı bilgi almak için bizzat ziyaret ederek görmeniz gerektiğini de ayrıca belirtmek isteriz.
   Kayaköy Fethiye yakınlarında, eski bir Rum Köyü. Eski adı Makri olan köyde 1922 yılına kadar 12.000 civarında Rum yaşardı. Mübadele sebebiyle Yunanistan’a gönderilen Rumların yerine Selanik’ten gelen 2.500 Türk yerleştirildi. Ancak mübadele ile gelen Türkler tarımla uğraşan insanlar oldukları için köyü yaşamaya ve tarım yapmaya uygun bulmadılar ve ovaya indiler.
 
Fethiye Kayaköy
 
   Bir süre eski komşularının evlerine ve eşyalarına sahip çıkan Türkler oldu ama yağmacılar tarafından yavaş yavaş talan edildi. Define, gömü gibi söylentiler yüzünden gizli gizli tüm evler yağmalandı ve içlerinde hiçbirşey kalmayana kadar bu devam etti. 1957 yılındaki 7.3’lük depremde Fethiye ve civarı yerle bir olurken, Kayaköy’de tek taş bile yerinden oynamadı. Ancak evleri yıkılan Fethiyeliler yeni evleri için kapı, pencere ve inşaat taşlarını Kayaköyden alıp götürdüler. Kapısız, penceresiz ve bomboş taş evler sahipsiz birer harabe olarak kalakaldı.
 
Fethiye Kayaköy Tarihi
 
   Fethiye’den Hisarönü’ne giderken ikiye ayrılan yolun sağından devam ederseniz Kayaköy’e çıkarsınız. Fethiye’ye uzaklığı 8 km olan köyde, yağmalanan ve harabe haline getirilen evlerden bir kısmı bugün pansiyon ve lokanta olarak hizmet veriyor. Otantik bir şekilde yeniden düzenlenen bu yerlerin dışındaki köy evleri tamamen terk edilmiş ve harap
durumda. Evlerin içinden veya etrafından çıkan incir ağaçları ise ciddi bir yıkılma tehtidi oluşturuyor. İlk olarak 19. Yüzyılın başında Fethiyeli Rumlardan Kör Kasap tarafından yerleşilen Kayaköydeki evlerin büyük kısmı 200 yıllık. Osmanlı padişahı tarafından verilen özel izinle köy olarak yerleşime açılan alan, zamanla binlerce Rum’un memleketi haline gelmiş. Ancak Kayaköy tarihi Rumların gelip yerleşmesinden çok daha öncelere, M.Ö. IV. Yüzyıla kadar uzanıyor. O dönemden kalan lahit ve kaya mezarları ile şapeller bölgenin tarihinde önemli bir yeri olan Karya ve Likya uygarlıklarından kalma. Kayaköyde Rumların yaşadığı dönemden kalan ayrıca iki büyük kilise, bir okul ve bir gümrük binası da bulunuyor. Fethiye kiralık villa çeşitlerimiz içerisinde Kayaköy'de bulunan seçenekler de mevcuttur.