logo
+90 242 844 2939
+90 534 506 1939
Blog Antalya Bölgesi ve Tarihi

Antalya Bölgesi ve Tarihi

Antalya bölgesi ve tarihi hakkında yazılan yabancı dillerde ve Türkçe yüzlerce eser bulunmaktadır. Ülkemizin güneyinde ve Akdeniz sahillerinde bulunan Antalya, Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Akdeniz’e kıyısı 630 km olan Antalya bölgesi ve tarihi hakkında merak edilenleri sizler için kısaca bir araya getirmek istedik.
Antik çağda Pamphylia olarak adlandırılan bölgede, Bergama Krallığı döneminde ilk şehir yerleşimi görülmüştür.
 
 
Bergama Krallığı II.Attalos tarafından fethedildikten sonra Attalos’un Vatanı anlamına gelen Attaleia adını alan bölgenin tarihi M.Ö. 2000 yılına kadar gitmektedir. M.S. 130 yılında Roma İmparatorluğu topraklarına katılan Antalya, 1207 yılında
Selçuklular tarafından fethedilmiş ve bölgeye Türk yerleşimi başlamıştır. Şehir 5000 yıla yakın tarihi içinde sayısız medeniyetlerin yerleşimi olmakla birlikte, bugünkü şehir antik yerleşimlerin üstüne kurulduğu için bu döneme ait eserler hala gün yüzüne çıkarılamamıştır. Bugün için Antik döneme ait olduğu bilinen tek alan liman mendireği ve surların bir kısmıdır. Surlarda yer alan Hadrian Kapısı da antik döneme ait en önemli eserdir.
 
Tarih boyunca tarım ve deniz merkezli medeniyetlerin hedefi olan Antalya, “çok verimli anlamına” gelen Pamphylia adıyla anılırken, batı sahiline Lykya adı verilmiştir. Zaman içinde Ege’nin barısındaki adalardan göç edenler tarafından kurulan Aspendos ve Side gibi antik bölgelerdeki tarihi eserler günümüze kadar ayakta kalmıştır. Selçukluların fethinden sonra bölgeye Teke Türkmenleri yerleşmiş ve Hamitoğulları Beyliği kurulmuştur. XI. Yüzyılda bugünkü Türkmenistan’dan göçerek bölgeye gelen Teke Türkmenleri Antalya dışında Isparta, Burdur ve Göller Bölgesi’ne yerleşen ilk Türk topluluğudur. Osmanlı döneminde Teke Sancağı olarak anılan bölgenin merkezi bugünkü Antalya olmuştur. İlin ismi antik dönemlerden gelen ismi ile uyumlu şekilde Cumhuriyet döneminde verilmiştir. Selçuklu ve Osmanlı döneminde yapılan binalar ve yerleşimler, bugünkü kale ve çevresini oluşturmaktadır.
 
antalya ve tarihi
 
Antalya bölgesi ve tarihi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için şehre bir ziyaret yapmak en güzeli. Eğer hala Antalya’yı görmediyseniz bir haftalık bir tatil planı ile bu muhteşem coğrafyayı gezebilir ve tarih, deniz, güneş ve doğanın aynı anda nefes aldığı şehri keşfedebilirsiniz. Antalya bölgesinde sizlere Kaş ve Kalkan kiralık villa seçenekleri sunuyoruz.