logo
+90 242 844 2939
+90 534 506 1939
Blog Patara Plajı

Patara Plajı

Patara Plajı ve tarihi Antalya’nın tarihi kadar eskidir. Antalya’da bulunan Patara, Kaş ve Kalkan arasında uzanan 12 km uzunluğunda bir plajdır. Likya ve Hitit Uygarlıklarına da ev sahipliği yapan Patara’nın eski adı Patar ve Pattara olarak geçmektedir. İncecik kumu ve bölgenin en uzun sahili olması gibi özellikleri yanında sığ ve berrak suları, Patara’yı bölgedeki diğer plajlardan ayırır.
Her yıl Dünya’nın her yerinden gelen sörfçülerin buluşma noktası olan Patara Plajı aynı zamanda Caretta Caretta türü ve koruma altında olan kaplumbağaların da üreme alanıdır. Patara Plajı ve tarihi konusunda söylenecek çok şey var. Öncelikle plajın hemen yanı başındaki antik kentten bahsetmek istiyoruz. Dünyanın en eski demokratik meclisi ve
Roma Zafer takı da Patara Antik Şehri’nde yer alıyor. M.S. 1.yüzyılda yapıldığı düşünülen Patara Antik Şehri, bir dönem Likya Birliği’ne de başkentlik yapmış. Birlik toplantılarının düzenlendiği alan dünyanın en eski demokratik meclisi olarak anılmaya başlanmış.
patara plajı tarihi
 
Antik dönemde sahilinde kum olmayan Patara, önemli bir ticaret limanı olarak kullanılıyormuş. O dönemde tüm Akdeniz’de toplam 3 adet hububat deposu bulunuyor ve bunlardan biri de Patara’da yer alıyormuş. Bölge, Roma İmparatorluğu döneminde Likya-Pamphilya Eyaletlerinin başkentliğini de yapmış. Tarihin her döneminde önemli bir kültür ve ticaret merkezi olan Patara, zamanla sahilinin kumla dolması sonucunda Dünya’nın en güzel kumsallarından biri haline gelmiş. Antalya’ya 210, Kaş İlçesi’ne 40 km uzaklıkta bulunan sahil, Akdeniz’in en uzun ve güzel plajlarından biri olarak kabul ediliyor. Her yıl milyonlarca turistin geldiği Antalya’da, her iki turistten birinin ziyaret ettiği plaj ve antik kent, yerli turistler tarafından da yoğun ilgi görüyor.
Aslında Patara Plajı ve tarihi yerinde görülerek deneyimlenecek bir konu. Patara’ya gitmek için özel araçla Antalya- Kemer hattını takip ederek Kaş’a ve sonrasında Patara’ya ulaşabilirsiniz. Eğer özel aracınız yoksa Antalya Otogarından  otobüslerle Kaş’a giderek, Kaş’tan Patara dolmuşlarına binebilirsiniz. Bölgede çok sayıda otel, pansiyon ve eğlence merkezi yanında plaj işletmeleri de bulunuyor.