logo
+90 242 844 2939
+90 534 506 1939
Blog Kalkan Üzümlü Köyü

Kalkan Üzümlü Köyü

Kaş Kalkan Üzümlü Köyü, yörede yetişen ve Margaz cinsi üzümlerinden almıştır. Roma döneminden beri üzüm yetiştiriciliği yapılan köyün Margaz üzümleri Yunanca’da da Margazi olarak geçer. Eski adı da Margaz olan köyün yerleşimi Likyalılara kadar uzanır. Her ne kadar bilinen adı Kaş Kalkan Üzümlü Köyü olarak geçse de, kısa bir süre önce Kaş’ın mahallesi haline gelmiştir.
 
Kaş Kalkan Üzümlü Köyü
 
Akdeniz tartışmasız medeniyetlerin doğduğu ve geliştiği ilk yerdir. İklimi, bereketi, coğrafyası ve insanı ile tarih boyunca tüm milletlerin hedefi haline gelmiştir. Dünya tarihine yön veren Likyalılar, Hititler, Lidyalılar, Finikeliler ve hatta Sümerler Akdeniz havzasında ortaya çıkmış ve gelişmiştir. Asya’nın Dünyaya açılan tek kapısı olan Akdeniz’in en güzel kesimi ise Türkiye sınırları içindedir. Güney Akdeniz’in sıcak çöl ikliminin aksine Kuzey Akdeniz her zaman sulak ve bereketli  olmuştur.
 
Yüzyıllar boyunca Rumlar ve Türklerin birlikte yaşayarak üzümcülük yaptığı köyün Rum halkı mübadele ile Rodos ve Meis Adalarına göç etmişlerdir. Ancak uzun yıllar birlikte yaşayan bu halklar yörenin kültürünün zenginleşmesinde ve bölgenin bakir kalmasında en büyük rolü oynamışlardır. Her ne kadar şu an bölge nüfusunun büyük kısmı Türk olsa da, yakınlardaki adalara yerleşen Rum dostlarla ilişkilerini koparmamışlardır.
 
Üzümlü villa manzarası
 
Margaz üzümü yanında sebze meyvecilik için de verimli arazileri olan bölgede ayrıca şifalı bitki olarak anılan çeşitli endemik türler bulunur. Yakınından geçen akarsu ve yer altı suları sayesinde su sıkıntısı olmayan köy ayrıca Likya Yolu üzerinde ve denize yürüme mesafesindedir. Yaşamak ve yerleşmek için ideal yerlerden biri olan Kaş Kalkan Üzümlü
Köyü, son yıllarda sakin ve huzurlu bir hayat isteyenlerin listesine girmeyi başarmıştır. Eğer Antalya ve çevresine bir seyahat planlıyorsanız, rotanıza Üzümlü Köyü’nü de eklemelisiniz. İster tatil ister ziyaret için olsun, mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında bulunan bölge, gerek deniz ve güneşi ile gerekse doğası ve kültürü ile sizde unutulmaz anılar
bırakacaktır. Bölgede yeni yeni başlayan villa tarzı yerleşimlere de göz atabilir, emeklilik günlerinizle ilgili planlarınızı Üzümlü Köyü için yapabilirsiniz.
 
Kalkan kiralık villa seçeneklerimiz için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz...