logo
+90 242 844 2939
+90 534 506 1939
Blog Tatilin Faydaları

Tatilin Faydaları

Tatilin faydaları hakkında söylenecek o kadar şey var ki. Bunların büyük kısmı insanlar için fiziki ve psikolojik yararlarına ilişkindir. Ancak tatilin faydaları ve sonuçları konusunda herkesin kendine göre bir yorum yapacağı da kesin.
 
Tatilin faydaları
 
Konuyu tatil nedir sorusuna cevap bulmaya çalışarak açıklayacak olursak; Tatil, düzenli ve sürekli yaptığımız, yapmak zorunda olduğumuz faaliyetlerimize ara verdiğimiz ve tüm zamanı dilediğimiz şekilde değerlendirdiğimiz bir dönemdir diyebiliriz. İş, okul, evdeki rutinler ve benzeri mecburiyetlerimizin olmadığı ve tamamen bize ait bir zaman dilimidir. Bu
yüzden tatil kelimesi bile herkesin yüzünde bir tebessüme sebep olur. Tüm yıl boyunca tatile çıkacağımız günleri hayal ederek çalışırız. Başarılı öğrenciler için en büyük hediye güzel bir yaz tatilidir. Çalışanların ödülü ise bir yıllık yorgunluktan sonra dinleneceği ve kendine zaman ayırabileceği tatil günleridir. Bu yüzden tatil modern insanın en büyük ihtiyacı ve lüksüdür.
 
Bu açıdan tatilin faydalarını fiziki ve psikolojik olarak ayrı ayrı değerlendirmek gerekir. Fiziki olarak tatil sürekli yorgun ve az uyguyla yetinerek, koşturmaca halinde geçen bir yıldan sonra vücudun dinlenmesini sağlar. Eğer deniz tatiline gidiliyorsa, tuzlu su yılın büyün yorgunluğunu ve negatif elektriğini vücuttan söker alır. Güneşlenme sayesinde D vitamini
alınır ve daha dayanıklı bir cilt ve kemiklere zemin hazırlanır. Yüzme aktivitesi sayesinde spor yapılmış olur.
Ama bizce tatilin faydaları daha çok psikolojik açıdan değerlendirilmelidir. İnsanın sadece kendine özel bir zamanın olması, saat sınırlaması olmadan hareket etmesi, trafik stresi yaşamaması, işyeri yada okuldaki streslerden uzak kalması kadar etkili başka bir ilaç yoktur.
 
Tatil
 
Gündelik hayatın koşuşturması içinde görüşülemeyen aile üyeleri veya arkadaşlarla birlikte tatil yapmak, kişinin sosyal anlamda kendini mutlu hissetmesini sağlar. Sevdikleri ile birlikte zaman geçiren herkes, bir yıl boyunca yaşanan sosyal açığı kapatmış olur. Yakınları ile birlikte bir şeyler yapmak, zaman geçirmek ve eğlenmek tatilin en büyük faydasıdır.
Yukarıda da söylediğimiz gibi tatilin faydaları herkes için farklı ve tatil herkes için ayrı anlamlar taşıyor olabilir. Önemli olan tatili kendimiz için en keyifli ve verimli şekilde geçirecek bir planlama yapmaktır.